Як продовжити активність в літньому віці. Досвід нашого пансіонату для людей похилого віку

Как лучше организовать уход за людьми пожилого возраста? 287

Активна життєва позиція – це необхідні реалії сьогоднішнього дня. Коли людина тільки з’являється на світло, то він моментально потрапляє в круговорот життєвих подій. Це чимось схоже на спортивні змагання.

Зупинитися і відпочити просто ніколи. Та що там – немає часу навіть озирнутися на пройдений шлях! Гонка стрімко йде вперед, і у кожної людини виникає неминуче питання – чи в тому напрямку я рухаюся? Коли ж я вже перепочину?

У нашому пансіонаті для літніх людей побувало не мала кількість людей похилого віку і ми з впевненістю можемо сказати що подальші поради дійсно працюють.

Сім порад для поліпшення життя

Лікарі не втомлюються регулярно повторювати, що постійний рух – це синонім життя. Зупинятися просто не можна. Згодом роки починають забирати своє, і з висоти прожитих років вже можна помітити, що зміни нашого організму йдуть далеко не в кращу сторону. Нема радості від Днів народження, та й старість вже ось вона – на порозі. Тепер зневіра – це ваше нормальний стан, адже вже гряде закінчення життєвого шляху. Виникають думки, що молодість і здоров’я були тільки вчора.

Що ж можна зробити в ситуації, що склалася?

Перш за все, не піддаватися зневірі. Ваше життя ще триває, і ніхто не знає, які цікаві події можуть з вами статися в майбутньому. Якщо скористатися перерахованими нижче рекомендаціями, то навіть в літньому віці можна продовжити життєву активність.

Ніколи не думайте про власний вік. Якщо ви будете про нього постійно розмірковувати, то може з’явитися депресія і смуток. Крім того, також виникне відчуття жалості до себе. Хотітиметься, щоб оточуючі люди вас регулярно шкодували і підтримували в будь-якому питанні. Для чого Вам це? Чи не розкисати, наповніть повітрям груди і подивіться навколо – в світі так багато прекрасного!

Не треба скаржитися на власні хвороби. Звичайно, сьогодні життя протікає не так гладко, як хотілося б. В деякі моменти хочеться завити, та стає вже не під силу. Але не пригнічуйте близьких людей особистими проблемами! Нікому не цікаво розмовляти про ваши болячки. Коли ви зустрічаєте старих друзів, то розмовляйте з ними про що завгодно, але одна тема повинна бути у вас під забороною – це здоров’я. Відчувайте себе молодим, і з часом так і вийде.

Ніколи не сумуйте. Вас оточують друзі, родичі і близькі. Інакше кажучи, ви проживаєте в суспільстві. У своїй шкаралупі ні в якому разі не замикайтеся! У житті обов’язково повинні бути присутніми цікаві події та хороші події. В такому випадку часу на засмучення просто не буде. Наприклад, не забувайте про своїх дітей і допомагайте їм. Їм вистачає сімейних проблем і турбот, які ви здатні допомогти вирішити. Крім того, подяка від близьких людей допоможе знову знайти сенс життя.

Не звільняйтеся з роботи. Багато хто вважає, що раз людина досягла похилого віку, то можна вже йти на відпочинок. Але який сенс у проведеному часі, якщо в ньому є тільки телевізор і лежання в ліжку? Регулярно працюючи, ви збережете колишню форму. Крім того, це чудово допомагає в плані самодисципліни. Взагалі, найкращі ліки – це завжди бути чимось зайнятим. до того ж, не обов’язково це буде робота. Досить знайти для себе якесь гідне захоплення, і сум та журба вже не відвідають ніколи вас.

Отримуйте радість і задоволення від життя. Позитивні емоції в повсякденному житті є завжди. Кожна ваша справа повинна приносити вам задоволення. Знаходьте для себе нові заняття, які ви ще ніколи не пробували робити. Достатньо озирнутися навколо і зрозуміти, що в світі багато незвіданого.

Знайдіть для себе хобі. Не замикайтеся на декількох заняттях, які характерні для кожної людини – поїсти, поспати і ряд інших. Радості в цьому немає абсолютно ніякої. Якщо ви вирішили в старості вести такий спосіб життя, то нічого, крім співчуття, до вас не з’явиться. Припустимо, що ви жодного разу не були на полюванні чи риболовлі. Якщо це так, то сміливо вирушайте цим займатися. До речі, вам коли-небудь хотілося освоїти в’язання? Спробуйте, і позитивні емоції вам будуть забезпечені. Після впровадження будь-яких хобі кардинально зміниться настрій. Подумайте прямо зараз – чим хочеться зайнятися?

Допустити в своє життя ризик і відсутність сварок. У маленьких дозах адреналін дуже корисний. Обов’язково враховуйте це. І ніколи не сваріться, на здоров’я це погано відіб’ється.

Активність и некалорійне харчування

Окремо від інших рад стоять питання харчування. Вчені говорять про продовження життя і активності через простий, але ефективний спосіб – споживання некалорійної їжі.

З точки зору біохімії, завдяки такому харчуванню в організмі зменшується загальна кількість кисневих вільних радикалів. Ними називаються агресивні побічні продукти при нормальної життєдіяльності організму, з якого з віком вони виводяться значно гірше.

На лабораторних тваринах ставили досліди. Одним давали жирну їжу, інших посадили на низькокалорійну дієту. Експеримент виявив, що друга група відчуває себе краще і живе довше. Крім того, науково було доведено, що при такій дієті підвищується стійкість до різного роду стресів.

Можна також привести в приклад жителів японського острова Окінава. Якщо порівняти з рештою населення країни, то тривалість життя остров’ян значно вище. Більшість людей тут переступають поріг в сто років. 80 років тут вважається пізньої молодістю. Тому жителі не розслабляються і ведуть активний спосіб життя. Вивчивши харчування, вчені зрозуміли, в чому секрет енергійності і довголіття у цих людей. Справа в тому, що вони їдять виключно низькокалорійну їжу.

Незважаючи на всі проведені дослідження, рекомендувати кожному урізати свій сніданок, обід і вечерю не варто. Більшості людей просто не захочеться переходити на таку дієту, адже ситно і смачно поїсти любить більшість з нас. Особливо це стосується людей похилого віку, які не вірять в сумнівні перспективи продовження свого життя хоча б на кілька років. Однак в нашій країні досить людей, які розуміють всю красу низькокалорійного харчування. Правда, тривалість життя через це поки що не збільшилася. Важливо розуміти, що калорії повинні бути ще й корисними.

У згаданій вище Японії середній раціон людини – це багато зелені, овочів, морських продуктів. У СНД ж все зовсім інакше. Як молоді, так і літні люди набирають калорії з таких продуктів, як:

 • картопля;
 • хліб;
 • макарони.

Ми просто обмежуємо власний організм в легких вуглеводах:

 • огірки;
 • капуста;
 • морква;
 • зелень.

Мало на нашому столі і білків рослинного і тваринного походження:

 • молочных продуктов;
 • риби;
 • м`яса;
 • гороху;
 • горіхів;
 • фасолі;

Але шлях до активності і довголіття вже поступово починає вибудовуватися. Більшість лікарів говорять про те, що відмова від жирних продуктів у літніх людей значно знижує холестерин. Як наслідок, хвороби серцево-судинної системи і атеросклероз відходять в дальній кут.

Активна життєва позиція і фізичні вправи

До рухової активності в похилому віці зазвичай відносять не виснажливі заняття в тренажерному залі або біг по стадіону, а елементарні прогулянки на свіжому повітрі. Також обов’язкова і ранкова гімнастика. Звичайно, якщо організм все-таки дозволяє, то можна виконувати і легкі пробіжки. Але фізичні вправи все-таки повинні бути присутнім! Якщо лікар дозволить, то можете займатися спортом під наглядом тренера. До речі, це теж внесе яскраві фарби в ваше життя, і у вас в черговий раз просто не буде часу для нудьги і печалі. Найголовніше, щоб фізичне навантаження приносила тільки радість.

Переконайте себе, що свій організм навіть в такому віці потрібно постійно підтримувати в хорошій формі. При цьому потрібно розуміти, що комплекс вправ повинен бути зроблений спеціально для вас.

Щоб активний рух було лише на користь, дотримуйтесь простих рекомендацій:

 • порадьтеся з власним лікарем перед тим, як приступити до фізичного навантаження;
 • постарайтеся виключити різкі рухи. Якщо займаєтеся в тренажерному залі, то не піднімайте великі для вас ваги. На пробіжках сильно не прискорюйтеся. Крім того, міняти раптово положення тіла також не рекомендується.
 • Не затримуйте дихання і не напружуйтеся. В іншому випадку це може негативно позначитися на вашому організмі.

Якщо ви вибрали тренажерний зал як центр фізичної активності, то краще за все відмовитися від ряду вправ, щоб не навантажувати хребет. До таких належать:

 • станова тяга;
 • жим штанги стоячи;
 • присідання зі штангою (можна залишити присідання з порожнім грифом або мінімальними вагами).

Так як тепер ви виконуєте фізичні вправи, від шкідливих звичок, якщо вони були, варто назавжди відмовитися. До них відносяться:

 • паління;
 • вживання алкоголю;
 • жирная їжа.

Продление активности в нашем платном пансионате для престарелыхЗапам`ятайте – літній організм вже не встигає з такою ж швидкістю адаптуватися до нових навантажень, як молодий. Тому за один тиждень навантаження збільшується не більше, ніж на п’ять відсотків. Фізичні вправи завжди варто починати з якісної розминки. Організм після тренування повинен радіти. Якщо ви сильно втомилися, то потрібно обов’язково знижувати навантаження.

Скільки тренувань повинно вийти? В місяць передбачається, що літня людина буде займатися 8 раз в місяць. Після хорошої активності можна трохи покататися на велосипеді або ж просто прогулятися в парку.

Під рухом також варто розуміти і такі види спорту:

 • веслування;
 • бадминтон;
 • плавання;
 • ходьба на лижах;
 • тенніс.

Ваш мета – це не нові рекорди. Головне, щоб ви отримували від фізичних вправ радість. Знайдіть цікавий для себе спорт і регулярно займайтеся ним.

Окремо від будь-яких вправ варто загартовування. Якщо ви ніколи цього не робили, то потрібно почати вже сьогодні, не відкладаючи на потім. Після душу або ванни можна просто обливатися холодною водою. Робити це слід щодня, тобто ввести в звичку.

Крім позитивних емоцій, плюсами заняття спортом в літньому віці будуть:

 • зменшення жирової прослойки та збільшення м’язів;
 • віносливість та сила;
 • укріплення кісток;
 • нормалізування обмінних процесів;
 • зменшаться болі в спині;
 • поліпшеться сон;
 • артеріальни тиск знизиться;
 • покращення вістебулярного апарату.

Йога в похилому віці

Духовному розвитку пенсіонер повинен приділяти велике значення. Одним із шляхів до самовдосконалення є йога. Завдяки цьому літня людина навчитися працювати зі своїм тілом і диханням. Подібні практики позитивно позначаться під час виконання фізичних вправ.

Важливо розуміти, що йога – це не віра і не релігія. Якщо правильно виконувати асани, то швидко відновлюються життєві сили, а енергія повернеться на колишній рівень і буде бити з людина ключем.

Якщо в молодості ви жили за принципом «будинок – робота – дім – диван – пиво – телевізор – сон», то навряд чи в старості спосіб життя вийде іншим. Отже, настала пора хоча б в літньому віці щось змінити. Впровадивши в розпорядок дня щоденні заняття йогою, ви за кілька місяців зможете повернути собі відчуття молодості. Завдяки такому підходу у вас прокинеться стимул робити щось і далі – ходити в походи, тренувати свій інтелект, займатися чимось новим і захоплюючим. Іншими словами, ви внесете в свою нудну і розмірене життя нові яскраві фарби.

Пенсіонери, які займаються йогою, завжди відрізняються життєрадісністю. Крім того, від них виходить впевненість в собі. Будь-яку неприємність вони переживають набагато легше інших.

Можна сказати, що йога – це повернення балансу між духовними, фізичними і розумовими сферами. Це добре позначається на імунній системі. Ви зможете здивувати ваших літніх людей тим, що у вас просто відсутні ті захворювання, які є у людини в цьому віці.

Фахівці на заняттях дають пенсіонерам не складні асани. Особливо приділяється увага спині і роботі суглобів. Якщо ви завжди страждали відсутністю постави, то йога швидко виправить вашу сутулість.

Кров’яний тиск постійно був для вас мукою? Його також приведе в норму йога. Часом навіть досить виконувати прості нахили вперед, щоб артеріальний тиск відновилося.

Пам’ятайте, що почати займатися ніколи не пізно. В якості яскравого прикладу можна навести Шрі Айенгара – засновника йоги Айенгара. Цій людині вже за 90 років, проте він до цих пір кожен день виконує необхідні практики. Він вважає, що старістю можна назвати тільки слабшанню людської фізичної оболонки, але ніяк не цифри в паспорті. На його думку, вік абсолютно нічого не означає.

У більшості шкіл з йоги спочатку проходять фізичні практики, після чого всі бажаючі можуть послухати основні філософські напрямки цього руху.

Тренування інтелекту

Тренування психіки і інтелекту в літньому віці потрібна точно також, як і в молодому. Коли ви будете займатися регулярно розумовою працею, зробите навчання (до того ж не важливо, чому саме) справою свого життя, а також станете самовдосконалюватися, то мозок завжди залишиться в тонусі.

Наприклад, чому б саме зараз вам не вивчити фінансову грамотність? Цьому не навчають в школі і практично не вивчають в університетах. Однак саме ви можете нарешті-то навести порядок в своїх грошах. Крім того, інвестувати ніколи не пізно. Навіть якщо ви просто розберетеся у всіх принципах інвестування, то зробите гарне тренування для власного мозку.

Є й інші способи поліпшити інтелект:

Читайте книги. Крім естетичного задоволення, ви значно перетворюєте роботу власного мозку.

Розгадуйте кросворди. Якщо хочете тренувати короткочасну пам’ять, то це – ідеальний засіб. Робити це потрібно обов’язково, так як ця функція мозку під час старіння швидше за все руйнується.

Грайте в настільні ігри. Крім звичайних лото і доміно, є безліч інших, не менш цікавих ігор. Клуби любителів «настолок» сьогодні існують практично в кожному місті. Знайдіть такий і запишіться в нього. Крім позитивних вражень ви придбаєте нових друзів серед молоді. Також перебування серед людей не дасть розвинутися депресії.

Інші корисні рекомендації

Що ще можна зробити, щоб внести в своє життя ще одну частинку різноманітності? Відповідь проста – потрібно самостійно створювати особисту реальність! Це можна зробити, виконуючи перераховані нижче поради:

знайомтеся з новими людьми. Якщо ви відчуваєте себе самотнім, то зупиніться і озирніться навколо. Швидше за все, під час прогулянки на свіжому повітрі ви бачите інших людей похилого віку, які задумливо пересуваються по вулиці. У такому віці дуже легко підійти до людини і познайомитися з ним. Не варто уникати і молоді. Багато молодих людей поважають старість і самі захочуть з вами поспілкуватися, якщо ви розкажіть їм щось цікаве.

Займайтеся ручною працею. Це може бути, як столярна справа, так і якийсь рукоділля. Завдяки цьому відбувається активний розвиток дрібної моторики рук. Крім того, пропадають захворювання судин.

Приєднуйтеся до лав волонтерів. Вчені довели, що дарувати радість іншим людям позитивно позначається і на власному організмі. Людина відчуває позитив, коли зміг комусь допомогти. Цілком ймовірно, що в волонтерство ви знайдете сенс життя.

Заведіть домашніх тварин. Якщо у вас буде вихованець, то з’явиться стимул про нього піклуватися. Крім того, кішки з собаками чудово знімають тиск у літніх людей. Крім того, коли ви заведете велику собаку, то вам так чи інакше доведеться щодня по кілька разів на день вставати з ліжка, щоб вивести тварину на тривалу прогулянку.

Почніть танцювати. Не важливо, що ви не вмієте це робити. Перш за все, танці додають веселощі. Для пенсіонерів в літню пору вечорами на свіжому повітрі не рідко відкриті танцмайданчики. Взимку люди похилого віку збираються в клубах і будинках і культури і теж танцюють. Крім усього іншого, це зайвий привід обзавестися новими знайомствами.

Навчіться грати на музичному інструменті. У вас може не бути абсолютного слуху, але це не біда. Запишіться на курси, і ви навчитеся основам гри, наприклад, на гітарі.

Їздите туди, де ще ніколи не були. Подорожі завжди дають людям нові емоції, і ви не – не виняток. Не обов’язково їхати кудись далеко. Рушайте в сусіднє місто і відвідайте, приміром, цікаву екскурсію. Крім цього, можна ходити в невеликі туристичні походи. У будь-якому місті можна знайти людей, які набирають групи для подібних цілей.

Зрозумійте, що у людей є свої життєві позиції і власну думку. Якщо воно відрізняється від вашого, то просто прийміть його. Не варто сперечатися, лаятися і доводити свою правоту. Так ви тільки отримаєте стрес. Пам’ятайте нашу споконвічну мету? Правильно – це позитивні враження! Тому вчіться слухати інших.

Розвивайте почуття гумору. У будь-якому віці можна посміятися і придумувати нові жарти. Існують навіть спеціальні КВН, де виступають літні люди. Якщо у вашому місті є такий клуб, то обов’язково запишіться в нього. Якщо ж ні, то що заважає вам його організувати?

Для підтримки інтересу до життя поставте собі маленькі і великі цілі. Чи вважаєте, що в такому віці це безглуздо? Даремно! Подивіться цікавий фільм «Поки не зіграв в ящик». Він покаже вам, як досягати наміченого в будь-якому стані.

Жити в старості позитивної життям і радіти вміють далеко не всі. Так що там говорити – багато хто просто не хочуть цього робити. Таким людям здається, що всім цікаво нескінченно слухати про чиїсь хвороби. Але і життя так просто пройде мимо. Навчіться отримувати позитивні враження і емоції навіть у літньому віці. Дотримуючись отриманих рекомендацій, зробити це буде цілком під силу кожній людині, яка хоче змінити своє життя.

Зробіть замовлення до 16:00 та отримайти знижку в розмірі 10%.