Конфлікти літніх батьків і їх дорослих дітей

Конфликты пожилых родителей и их взрослых детей 1

Людське життя – вельми парадоксальна штука. Прийнято вважати, що наші літні батьки, проживши багато років, накопичили багатий досвід і мудрість, а їх дорослі діти навіть не замислюються про те, що старість – новий етап в житті батьків, до якого нелегко пристосуватися. Пригадуються мудрі слова Ф. Ларошфуко: «Ми вступаємо в різні віки нашого життя, точно новонароджені, не маючи за плечима ніякого досвіду, скільки б нам не було років».

У цій статті Ви знайдете роздуми і практичні рекомендації досвідченого психолога про те, як спілкуватися і будувати взаємини з людьми похилого батьками гідно і психологічно грамотно.

Як вести себе з старими батьками?

Психологи, фізіологи і просто мудрі люди знають, що кожному віку властиві свої особливості. Немовля багато спить і пісяє в пелюшки, трилітка постійно говорить: «Я сам». А підліток прагне завоювати авторитет у середовищі однолітків і заперечує настанови батьків.

У людей похилого віку є свої якості, знання яких допоможе дорослим дітям краще розуміти своїх старих батьків і грамотно будувати відносини з ними.

Перерахуємо найбільш типові:

  1. У процесі переходу від зрілості до старості змінюється гормональний фон, а також накопичуються незворотні зміни і збої в роботі головного мозку. Це тягне за собою спотворення характеру і поведінки. Властивості особистості, будь то уважність і дбайливість, скупість і запальність, гіпертрофуються, посилюються і перетворюються в підозрілість, сверхконтроль, скнарість і злість. На жаль, це особливості похилого віку, обумовлені фізіологічними властивостями. Адже ми не ображаємося на однорічного малюка за те, що він бруднить штанці. Вікові особливості своїх мам і тат необхідно зрозуміти і прийняти так само, як ми приймаємо етапи дорослішання дітей. Оточивши літніх людей турботою і увагою, Ви допоможете їм і собі: у них буде менше приводів для причіпок, а Ви зможете спокійніше реагувати на їхні вчинки.
  2. Дорослі діти часто не розуміють своїх батьків, адже їх настрій змінюється кілька разів за день: то настане смуток, без видимих ​​причин, то раптом все їм не подобається, все дратує. Літні жінки виявляють владність і агресивність, а чоловіки стають сентиментальними або ексцентричними. Зрозумійте, це не злий намір. Так виявляються вікові зміни в емоційній сфері людей старшого віку.
  3. Прихильність літніх людей до минулого теж пов’язана з цими змінами: поступово реальні відчуття і враження втрачають колишню яскравість і гостроту. А спогади молодості, навпаки, стають джерелом радості. Тому, знайдіть час і сили, щоб вислухати спогади Вашої мами, свекра або тещі. Так Ви подаруйте їм кілька хвилин щастя, допоможете ненадовго повернутися в молоді роки.
  4. Зрозумійте ще й те, що надмірна заклопотаність в будь-якій сфері життєдіяльності, яка відрізняє багатьох літніх людей, служить їм своєрідної психологічної захистом. Така внутрішня готовність до можливих негативних подій допомагає людям похилого віку уникати сильних сплесків емоцій, якщо неприємності дійсно трапляться.
  5. Дуже важливо знати і прийняти, що вікові зміни у ваших батьків – це наслідок певних процесів, що відбуваються з кожною людиною після 65 років. Психологи стверджують, що саме після цього віку настає старість і, відповідно, старіння. А старість у кожного проявляється по-різному, в залежності від роду занять і професії, але, в основному, саме після цієї дати люди повертаються до «своїх витоків», іноді навіть в дитинство.

Поважайте старість батьків – це і ваше майбутнє

На жаль, еліксир вічної молодості ще не знайдений. На жаль, старіння – це незворотний процес, якому піддаються всі люди і інші живі істоти. Проявляючи турботу і увагу до своїх «старим», Ви не тільки полегшуєте їм життя, а й даєте вже своїм дітям зразок і норми поведінки, які вони реалізують в майбутньому. Плоди своєї такту і терпіння Ви пожнете пізніше, коли Ваші діти подорослішають, а Ви станете бабусями і дідусями.

Не ображайтеся на своїх літніх родичів, адже вони ще не навчилися бути старими, тому їм доводиться дуже нелегко.

Зробіть замовлення до 16:00 та отримайти знижку в розмірі 10%.