Умови для призначення у будинок для людей похилого віку

Наше життя непередбачуване. Іноді воно повертається так, що людина в літньому віці залишається зовсім одина і дуже страждає від своєї самотності, або хворіє і виявляється не в змозі обслуговувати себе. Бувають випадки, коли у літньої людини є родичі, але вони не мають можливості або часу доглядати за ним і надавати достатню увагу. При таких обставинах люди часто починають замислюватися про те, як влаштувати літню людину в будинок для престарілих.

В будинку для людей похилого віку або ж в пансіонаті для літніх людей за людиною буде здійснений цілодобовий догляд висококваліфікованим персоналом, медичний супровід, турбота, увага, так необхідні для гідної старості і довголіття.

Подібні установи існують двох типів:

 1. Державні, які є безкоштовними;
 2. Приватні, як правило, платні

Для початку потрібно визначитися в яку з перерахованих вище установ людина хоче потрапити і чи може, оскільки для державних будинків престарілих умови прийому чітко регламентовані законом.

Отже, які ж існують умови для призначення в будинок престарілих. По-перше, це вік. На піклування держави мають право літні громадяни, чоловіки – з 60 років, жінки – з 55. По-друге, це інваліди I-II групи, які не мають працездатних родичів. При виконанні цих умов людина має право звернутися до безкоштовної державної установи.

Для того, щоб потрапити у приватну установу подібного типу, не потрібно настільки чітке виконання цих умов. При чому, приватні пансіонати виконують функції безсумнівно краще, оскільки стежать за якістю послуг, що надаються, за кваліфікацією персоналу, використовують індивідуальний підхід.

2. Процедура оформлення документів для державних будинків людей похилого віку.

У процедурі оформлення в будинок престарілих між державними і приватними установами існує досить велика різниця.

Для того, щоб потрапити в державний будинок престарілих, потрібно:

 1. Прийти в управління соціального захисту населення за місцем державної реєстрації;
 2. Написати особисто заяву про прийняття у будинок для людей похилого віку. Цю заяву можна також передати через соцпрацівника, закріпленого за територією, або піклувальника.
 3. Прийти на прийом до дільничного лікаря. Лікар повинен скласти перелік фахівців, необхідних для проведення огляду, направити на здачу аналізів.
 4. Звернутися до фахівця, який буде відповідальним за підготовку документів.

Для оформлення у державний будинок престарілих потрібні наступні документи:

 1. Паспорт;
 2. Путівка управління соціального захисту населення. Цей документ видається після засідання комісії;
 3. Особиста заява про прийняття в будинок для людей похилого віку;
 4. Довідка з управління пенсійного фонду про розмір призначеної пенсії;
 5. Довідка про склад сім’ї. Її можна взяти в ЖЕКу, або в домоуправлінні, або в сільраді;
 6. Медична карта з підсумковим висновком про необхідність стороннього догляду. Карта видається після проходження медичної комісії;
 7. Довідка МСЕК, якщо вона є.

Коли весь пакет документів буде зібраний, відбувається передача його в соціальну службу, яка, в свою чергу, організовує виїзд на будинок. При виїзді влаштовується огляд умов, в яких знаходиться літня людина, то оцінюється, наскільки вони відповідають нормам проживання. За підсумками виїзду соціальна служба видає висновок про факт необхідності (або навпаки) визначення літньої людини в будинок престарілих.

Після того, як видано висновок соціальної служби, літня людина може збирати свої особисті потрібні речі і переїжджати в будинок для людей похилого віку.

Як оформити літню людину в будинок престарілих3. Оформлення документів у приватний пансіонат для літніх людей.

Порядок оформлення в будинок престарілих приватного типу відбувається дещо інакше, набагато простіше і швидше. Для цього потрібно надати:

 1. Копію паспорта. Копія паспорта повинна бути не тільки літньої людини, що прямує в пансіонат, а й піклувальника, який буде оплачувати перебування;
 2. Медичну карту;
 3. Довідку від дерматолога-венеролога про відсутність венеричних і шкірних захворювань;
 4. Флюорографію, термін давності якої повинен бути не більше року.

У приватному пансіонаті для літніх можуть бути надані послуги короткочасного перебування, наприклад, коли доглядають родичі їдуть у відпустку, у відрядження, переїжджають. Існує ще й, так зване, реабілітаційне перебування в пансіонаті, наприклад, після перелому шийки стегна, після інсульту, інфаркту або інших складних захворювань, внаслідок яких часто обмежується рухливість. 

Не потрібно боятися установ подібного типу, які б вони не були державні або приватні. Сучасні будинки для людей похилого віку та інші спеціалізовані установи по догляду за людьми похилого віку дуже відрізняються від тих, що були раніше. У них працює дуже чуйний і кваліфікований персонал, щодня ретельно стежать за здоров’ям, контролюють раціон харчування, надають різноманітне дозвілля.

Не потрібно погано думати про людей, які відправляють своїх престарілих родичів в подібні установи. Найчастіше це робиться не для того, щоб просто здати в будинок престарілих людину і забути. Це далеко не так.

Для літніх людей недостатньо простого догляду та прийняття ліків в певний час, для них дуже важлива і психологічна сторона. Для людей похилого віку необхідно, щоб хтось міг їх вислухати, нехай сотий раз одну і ту ж історію, розповідь, поговорити про якусь проблему, що здається іншим такою дрібною і неважливою, поговорити про своє здоров’я, про будь-які подальші плани, відчути підтримку.

На жаль, реалії нашого життя часто бувають такі, що працючі родичі просто не встигають зробити все, що хотіли б для старої людини і, прагнучи зробити її життя кращим, яскравішим, цікавішим, з постійним медичним конторолем і цілодобовою турботою, визначають його  у пансіонат для людей похилого віку. Цим вони забезпечують їй повноцінний догляд, турботу, спілкування, гідну, щасливу старість.